PARABOLIK TIPDAGI TENGLAMALAR UCHUN BOSHLANG’ICH CHEGARAVIY SHARTLAR
Iqtisodiyot va pedagogika universiteti “Matematika” kafedrasi dotsenti, PhD X.Raximov taqrizi ostida
Keywords:
Parabolik tenglamalar, boshlang‘ich shartlar, chegaraviy shartlar, barqarorlik, yechimlarning mavjudligi, matematik modellashtirish, issiqlik o‘tkazuvchanlik, diffuziya jarayonlari.Abstract
Ushbu maqolada parabolik tipdagi tenglamalar uchun boshlang‘ich va chegaraviy shartlar alohida holda tahlil qilindi. Tadqiqotda har xil shartlarning tenglama yechimlariga ta’siri o‘rganildi. Shuningdek, boshlang‘ich va chegaraviy shartlarning mosligi hamda ularning matematik modellashtirishdagi roli tahlil qilindi. Olingan natijalar parabolik tenglamalarni nazariy va amaliy yechishda muhim ilmiy asos yaratadi hamda issiqlik o‘tkazuvchanlik, diffuziya va boshqa fizik jarayonlarni modellashtirishda qo‘llaniladi.
References
1.Salohitdinov M. Matematik fizika tenglamalari //Toshkent, “O’zbekiston nashriyoti” 2002-yil
2.Salohitdinov M. Islomov B. Matematik fizika tenglamalari fanidan misol va masalalar to’plami// Toshkent, “Mumtoz so’z” nashriyoti 2010-yil
3.Zikirov O. Matematik fizika tenglamalari// Toshkent, 2017-yil
4.Мукумов A. Х. О КОРРЕКТНОЙ РАЗРЕШИМОСТИ КРАЕВЫХ ЗАДАЧ ДЛЯ УРАВНЕНИЯ ВТОРОГО ПОРЯДКА //Ta'limning zamonaviy transformatsiyasi. – 2024. – Т. 4. – №. 2. – С. 243-246.
5.Muqumov A.H. BIR О ‘ZGARUVCHILI FUNKSIYANING FURE ALMASHTIRISHI VA XOSSALARI //Educational Research in Universal Sciences. – 2024. – Т. 3. – №. 4 SPECIAL. – С. 545-548.
6.Muqumov A. H. IKKINCHI TARTIBLI TENGLAMALAR UCHUN CHEGARAVIY MASALANING UMUMLASHGAN VA KUCHSIZ YECHIMLARI //International journal of scientific researchers (IJSR) INDEXING. – 2023. – Т. 3. – №. 2.
7.Bahodir, R. ., & Asqar, M. . (2024). TOR TEBRANISH TENGLAMASI UCHUN ARALASH MASALA YECHIMINING YAGONALIGI. JOURNAL OF THEORY, MATHEMATICS AND PHYSICS, 3(10), 17–20. Retrieved from https://jtmp.innovascience.uz/index.php/journal/article/view/196
8.Asqar, M. ., & Jo`rabek, T. . (2024). KOSHI MASALASI YECHIMINING TURG’UNLIGI. JOURNAL OF THEORY, MATHEMATICS AND PHYSICS, 3(10), 3–5. Retrieved from https://jtmp.innovascience.uz/index.php/journal/article/view/193